6 skutecznych sposób, jak zachować spokój, kiedy emocje sięgają zenitu.

Kiedy spotykam się klientkami na indywidualnych sesjach w moim wirtualnym gabinecie, ten temat powraca jak bumerang. Mnóstwo kobiet nie radzi sobie ze trudnymi emocjami, które potrafią nad nimi zapanować i przejąć kontrolę.

Często chodzi o złość, bo to ona ma dużą siłę rażenia i ogromny ładunek energetyczny, ale też o różnego rodzaju lęki, tkwienie w żalu czy poczuciu winy.

Dlatego chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma strategiami, które mogą Ci pomóc w zachowaniu równowagi w trudnych momentach. 

1. Świadomość emocji i odczuwanie ich w ciele

Kiedy odczuwasz wzrost emocji, zwróć uwagę, jak reaguje Twoje ciało. To jest piękna praktyka zatrzymania się i uważności (mindfulness).

Złość możesz odczuwać jako napięcie w okolicach ramion i szyi, a lęk może manifestować się jako uczucie ścisku w żołądku. Zrozumienie, gdzie odczuwasz te emocje fizycznie, może pomóc w zidentyfikowaniu ich źródła i lepszym zarządzaniu nimi!

Nie bój się ich odczuwać. Kiedy wchodzisz w rolę obserwatora emocji, masz świadomość co czujesz i pozwalasz tym emocjom przepłynąć, robisz przestrzeń pomiędzy bodźcem, a reakcją. A emocje, kiedy nie są blokowane, przepływają, robiąc miejsce na nowe – te przyjemniejsze.

2. Analiza myśli

Gdy zauważysz narastanie emocji, zastanów się, jakie myśli wywołują te emocje. Czy są one rzeczywiste, czy może przesadzone lub oparte na braku pełnych informacji? Zrozumienie swoich myśli bardzo pomaga zarządzać emocjami.

3. Ćwiczenie empatii

Możesz spróbować zrozumieć, dlaczego inni ludzie zachowują się w określony sposób, używając empatii. To mi osobiście bardzo pomaga zobaczyć sytuację z innej perspektywy i łagodzić intensywność moich emocji. Możesz też podejść empatycznie do swoich zachowań i dać sobie wsparcie kiedy targają Tobą silne emocje, zamiast się obwiniać i samobiczować.

4. Techniki relaksacyjne

Wiem, że to oklepane i wyświechtane, ale naprawdę ważne – po analizie myśli i zrozumieniu ich źródła, warto sięgnąć po techniki relaksacyjne. Oddychanie głębokie, medytacja, chwila na spacer czy relaksująca muzyka – to wszystko może pomóc zmniejszyć napięcie ciała i umysłu i zbuduje kontener na przyszłość. Kiedy mi trudno, idę z psem na spacer, albo na jogę.

5. Poszukiwanie konstruktywnych reakcji

Kiedy emocje rosną, staraj się znaleźć konstruktywne sposoby reakcji. To może być krótka przerwa, aby ochłonąć i potem wrócić do rozmowy w spokojniejszym tonie, albo prośba o odroczenie dyskusji na chwilę. Rozmawianie z innymi pod wpływem emocji rzadko przynosi dobre efekty.

6. Internal Family Systems (IFS) a zarządzanie emocjami

Psychoterapia IFS (Internal Family Systems/ System Wewnętrznej Rodziny) zakłada, że w naszej psychice istnieją różne części – podobne do subosobowości, tak jak w filmie „W głowie się nie mieści”. Każda z nich ma określone emocje, przekonania i funkcje w naszym wewnętrznym systemie.

Przykładowo, gdy czujemy złość, możemy zidentyfikować i zrozumieć tę część naszej psychiki, próbując z nią nawiązać kontakt i zrozumieć jej potrzeby. W podejściu IFS, złość to najczęściej jakiś strażnik, który chroni dostępu do innej części naszego systemu, tzw. „wygnańca”.

A wygnaniec to nasza młoda, wrażliwa i delikatna część, którą dawno temu upchnęliśmy głęboko w naszym wewnętrznym systemie i chcieliśmy schować przed światem, żeby nie odczuwać bolesnych emocji, które on niesie.

Dopiero praca z wygnańcem, która w psychoterapii IFS odbywa się w postaci pięknego rytuału, odciążenie go z tych emocji, przekonań i odczuć w ciele, powoduje, że strażnik w postaci złości, lub innej trudnej emocji, przestaje działać tak ekstremalnie.

A wtedy w ciele pojawia się ogrom przestrzeni, spokoju, harmonii, radości.

Zachowanie spokoju w trudnych momentach to sztuka, która wymaga praktyki i cierpliwości!

Czasem można poradzić sobie z trudnymi emocjami samodzielnie, ale bardzo często, żeby to osiągnąć, potrzebne jest wsparcie specjalisty.

Jeśli zatem Twoje emocje przejmują nad Tobą kontrolę, dajesz się im ponieść, a potem masz poczucie winy i nie wiesz jak sobie pomóc, zapraszam Cię na bezpłatną 15-minutową konsultację.

Pomogłam już w tym setkom kobiet – mogę pomóc i Tobie. 

Wybierz w kalendarzu dogodny termin i zgłoś się!

Koszyk
Scroll to Top